Dual channel - krótkie wprowadzenie - Podsumowanie

Podsumowanie

123456789Średnia przewaga konfiguracji dual channel nad single channel w grach i benchmarkach graficznych wynosi 37%! To często różnica między płynną rozgrywką, a pokazem slajdów. Tłumaczy to również część narzekań na internetowych forach, że laptop nie działa tak szybko jak pozornie bardzo podobny.

Oczywiście jak napisałem we wstępie testowany Dell nie jest i nigdy nie był maszyną do gier, ale jak pokazały moje testy w wiele z nich swobodnie można grać, pod warunkiem, że wyposażymy go w dwie kości RAM. W nowszych konstrukcjach, zwłaszcza wykorzystujących APU AMD, o znacznie lepszych zintegrowanych GPU, te różnice mogą być jeszcze wyższe.

Na co należy więc bezwględnie zwracać uwagę kupując laptopa? Po pierwsze czy producent bądź sklep podaje w ogóle informację o zastosowanej konfiguracji pamięci RAM. Jeśli nie, lepiej takiego laptopa unikać. Po drugie warto zwrócić uwagę na łatwość wymiany kości pamięci. W wielu laptopach można to zrobić bardzo łatwo, odkręcając jedną śrubkę. W takiej sytuacji nawet jeśli producent wyposażył laptopa w jedną kość, bez problemu i bez utraty gwarancji, możemy zamontować drugą i jak widać znacznie podnieść wydajność w niektórych zastosowaniach. Zdarzają się jednak konstrukcje w których projektant przewidział tylko jedno gniazdo pamięci. Osobiście takich bym unikał.

Ciąg dalszy nastąpi...

Testy graficzne - STALKER <<

123456789

Spis treści:

Dual channel - krótkie wprowadzenie
Testy graficzne - 3DMark
Testy graficzne - UNIGINE
Testy graficzne - Resident Evil
Testy graficzne - Lost Planet 2 i SF IV
Testy graficzne - The Last Remnant i FF XIV
Testy graficzne - World of Tanks
Testy graficzne - STALKER
Podsumowanie

Powrót na stronę główną