Pentium II vs Pentium Pro - wstęp - Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie

1234567891011



Benchmark wbudowany w program 7-zip ma swoje zastosowania, ale ciekawsze są rzeczywistym wyniki. Na początek sprawdziłem czas kompresji testowego zestawu plików, konkretnie programu Eclipse wraz z bazą projektów.

Najszybszy jest oczywiście Pentium II Overdrive - 10% wyższy zegar i ponad dwukrotnie szybsze cache L2 przekładają się na wydajność wyższą o 22% od Pentium II 300MHz. Pentium Pro również radzi sobie świetnie. Mocniejsza wersja zbliża się do Pentium II 266MHz! Nad identycznie taktowanym konkurentem ma aż 16% przewagi. Przy okazji widać coraz gorsze skalowanie wydajności wraz ze wzrostem zegara. Pamięci SIMM musiały odejść już wtedy odejść do lamusa.

Jeszcze lepiej widać to w teście kompresji programem Winrar. Wydajność pamięci kuleje, kluczowa staje się więc wydajność i rozmiar pamięci cache. Pentium Pro 200MHz wyprzedza Pentium II 300MHz! Identycznie taktowany przeciwnik został pokonany z przewagą 30%.

Kolejny test jest bardziej skomplikowany. Polega bowiem na skompresowaniu plików tekstowych, konkretnie nieco ponad 600MB logów serwera. Dla utrudnienia operacje te przeprowadzane są dodatkowo na zaszyfrowanej partycji.

Niezależnie jednak od wybranego programu i partycji Pentium Pro wyraźnie pokonuje Pentium II 200MHz. W samej zaś kompresji Winrarem udaje się wyprzedzić nawet Pentium II 300MHz. Wnioski z poprzedniego testu zostają potwierdzone w stu procentach.

Ostatni z tej grupy testów polega na wyszukiwaniu konkretnej frazy w logach znajdujących się na zaszyfrowanej partycji. Znów wydajność cache ma znaczenie Ponad 12% przewagi zegar w zegar pozwala Pentium Pro 200MHz z 1MB cache L2 na pokonanie nawet Pentium II 233MHz.

Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30 << >> Testy rzeczywiste - BOINC

1234567891011

Spis treści:

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp
Platforma testowa - Tyan S1686
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną