Ryzen 7 1700 vs Phenom II 1035T - legenda musi odejść - Zen vs Thuban - podsumowanie

Zen vs Thuban - podsumowanie

123456789101112131415Zanim przejdę do podsumowania jeszcze jedna, niezwykle ważna kwestia - pobór prądu. Phenom II 1035T jest, jak na standardy swojej architektury, oszczędnym procesorem. TDP 95W uwzględnia pracę z trybem Turbo który w testach był wyłączony. Ryzen 7 1700 ma TDP 65W, z wyłączonym SMT, dwoma rdzeniami i ograniczonym taktowaniem musi pobierać oczywiście jeszcze mniej prądu.

I rzeczywiście - w IDLE obie platformy są bardzo oszczędne. Ryzen pobiera jedynie 19% mniej energii. Sytuację zmienia obciążenie procesorów poprzez użycie sześciu jednostek roboczych Universe@home. W tym zadaniu pobór mocy Ryzena jest już o 37% mniejszy. A co jeśli uwzględnimy przy tym, że jest również znacznie wydajniejszy i zmierzymy ile obie platformy zużywają kilowatogodzin w celu policzenia sześciu jednostek roboczych Universe@home?

Otrzymamy powyższy wykres. Na wykonanie tej samej pracy platforma AM4 potrzebuje jedynie 40% energii potrzebnej AM3+. Sprawność energetyczna architektury Zen jest imponująca.

Podsumowanie tego artykułu może być chyba tylko jedno - inżynierom AMD odpowiedzialnym za architekturę Zen należą się ogromne gratulacje. Średni wzrost wydajności z wszystkich testów zegar w zegar to ponad 55%. A pamiętać należy, że testowany Ryzen pracował zdecydowanie poniżej standardowej specyfikacji. Taktowany domyślnie i z włączonym SMT w Cinebench R15 osiąga wydajność 1400 pkt, a Phenom II 1035T 400... Porównanie tych procesorów w ich sklepowych ustawieniach, także przeciwko architekturze FX i procesorom Intela to jednak temat na osobny artykuł.

Już teraz jednak można jasno stwierdzić, że jeśli ktokolwiek używa jeszcze Phenoma II do wymagających zastosowań to powinien przestać i zainwestować w nowy procesor AMD. Oszczędność na prądzie zwróci się szybciej niż możne się wydawać.

Testy graficzne - STALKER <<

123456789101112131415

Spis treści:

Ryzen 7 1700 vs Phenom II 1035T - legenda musi odejść
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - rendering c.d.
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - IrfanView
Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy rzeczywiste - konwersja wideo
Testy graficzne - 3DMark
Testy graficzne - Unigine Valley i SF IV
Testy graficzne - Resident Evil
Testy graficzne - The Last Remnant i FF XIV
Testy graficzne - STALKER
Zen vs Thuban - podsumowanie

Powrót na stronę główną