VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar - Pobór prądu i podsumowanie

Pobór prądu i podsumowanie

12345678910111213Testy z poprzednich stron pokazały, że VIA C7 rzeczywiście zasługiwał na nową nazwę. W większość testów wykazuje IPC wyższe o 12-15%. To wynik którym nie mogą się poszczycić inżynierowie Intela czy AMD przy większość premier nowych architektur. Na uwagę zasługują zwłaszcza rzeczywiste testy w IrfanView gdzie w codziennie wykonywanych zastosowaniach wzrost wydajności jest jeszcze wyższy. Wprowadzenie SSE2 i SSE3 dodatkowo rozszerza możliwości VIA C7, ale to nic wyjątkowego. W przypadku każdej architektury obsługującej nowe rozszerzenia następuje deklasacja starszej. A jak przełożyło się to na zużycie prądu?

Nowy proces produkcyjny zrobił swoje. Wydajność wzrosła, pobór mocy spadł, a w efekcie wydajność energetyczna procesora znacznie się poprawiła. Ukończenie testowych zadań w renderingu wymagało w przypadku VIA C7 jedynie 75% energii potrzebnej C3 na wykonanie tych samych zadań. Główne zadanie czyli możliwie jak najniższy pobór prądu, również udało się wykonać.

A co z chipsetami? Przejście z VIA CLE266 na CN700 było dużym krokiem dla producenta. Porzucono zupełnie już przestarzały, a do tego należący do Intela Socket 370, wprowadzono obsługę DDR2, a wydajność zintegrowanej karty graficznej wzrosła o prawie 100%. Niestety, nie wszystko udało się tak jak trzeba. Poprawa możliwości GPU była raczej sprawą drugorzędną w zastosowaniach w które celowała ta platforma. Kontroler pamięci już nie. A jak pokazały testy opierające się na przepustowości i opóźnieniach pamięci operacyjnej, nad tym VIA musiała jeszcze popracować.

Ogólnie jednak VIA C7 jest procesorem znacznie lepszym od C3. Podczas wszystkich testów nie natknąłem się na żaden problem z kompatybilnością, nie zdarzył się ani jeden blue screen czy inne, nietypowe zachowanie komputera. Skąd więc bierze się zła sława tych procesorów?

Przede wszystkim z porównania ich wydajności z procesorami konkurencji. Oczywiście, skoro Pentium III masakruje VIA C7 to co dopiero mówić o istniejących w tym samym czasie Pentium 4 czy Athlonach XP. Tylko czy takie porównanie jest w ogóle uprawnione? Nikt chyba nie ma pretensji, że oszczędnym samochodem miejskim nie zawiezie szybko i sprawnie pięcioosobowej rodziny i psa na wakacje w Chorwacji. Mniej więcej taka jest skala różnicy między tymi procesorami.

Tanie i proste procesory VIA C7 tam gdzie były przeznaczone, sprawdzały się znakomicie. A właściwie sprawdzają nadal - kilka dni temu, już podczas pisania tego artykułu jechałem autobusem miejskim. Multimedialny ekran pod sufitem zamiast reklam i informacji przewoźnika wyświetlał komunikat z błędem z BIOSu i przy okazji informację o wykrytym CPU - VIA C7 1200Mhz.

3DMark 2003 i AquaMark3 <<

12345678910111213

Spis treści:

VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar
Platformy testowe
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
3DMark 2001
3DMark 2003 i AquaMark3
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną