VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar - Platformy testowe

Platformy testowe

12345678910111213EPIA PD oparta jest na chipsecie VIA CLE266 znanym z niektórych płyt Socket 370. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to typowa płyta dla użytkownika domowego. Po czym? Dwie karty sieciowe 10/100 (oparte o chipy VT6105 i VT6103), możliwość wyprowadzenia czterech portów COM, czy wreszcie obsługa LVDS. Wszystko to pasuje do obsługi systemu sprzedaży czy bankomatu, a nie przyda się w domu. Niemniej standardowe wyposażenie płyta również posiada - cztery porty USB 2.0 na tylnym panelu (i możliwość wyprowadzenia kolejnych dwóch), dwa porty IDE (niestety brak SATA), jedno gniazdo pamięci DDR z obsługą do 1GB taktowanej maksymalnie 266Mhz. BIOS pozwala włączać i wyłączać każdą zintegrowaną funkcję, ale na tym kończą się możliwości konfiguracji. O jakimkolwiek OC można oczywiście zapomnieć.

Druga z płyt również jest dość ciekawa. VXL C7V7VX-RH, często opisywana w internecie jako GA-V7V7VX-RH. Podobieństwo wizualne idące w parze z podobnym schematem oznaczeń wskazuje, że producentem rzeczywiście może być Gigabyte. Na moje pytanie do supportu w tej sprawie uzyskałem jednak odpowiedź, że się do tej płyty nie przyznają.

Płyta oparta jest o nowocześniejszy chipset, VIA CN700. Obsługuje on DDR II (do 2GB 533Mhz), SATA i do ośmiu portów USB. Płyta jednak wyraźnie została zaprojektowana i wykonana do konkretnych, prostych zastosowań. USB wyprowadzono jedynie dwa, kolejne cztery można uzyskać korzystając ze standardowego śledzia. Punkty lutownicze pod złącza SATA są, samych złącz jednak brak. BIOS ma te same możliwości co płyta poprzednia - wszystko co potrzeba, ale chciałoby się więcej.

Wszystkie testy wykonałem pod Windowsem XP SP3 zainstalowanym na tym samym dysku twardym, z tym samym zasilaczem. Do obu płyt użyłem najnowszych sterowników dostępnych na stronie VIA. Każdy test został wykonany trzykrotnie po czym z uzyskanych wyników wyciągnąłem średnią.

VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar << >> Testy syntetyczne - matematyka

12345678910111213

Spis treści:

VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar
Platformy testowe
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
3DMark 2001
3DMark 2003 i AquaMark3
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną