www.kva.pl - Wojciech Koczyk o komputerach
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

GCN 4.0 vs GCN 2.0 - porównanie zegar w zegar - Porównanie dwóch różnych architektur CPU jest zadaniem stosunkowo łatwym. Zazwyczaj wystarczy znaleźć dwóch przedstawicieli o identycznej liczbie rdzeni, a taktowanie ustawić w UEFI (bądź BIOSie). W przypadku GPU jest znacznie trudniej. Nie dość, że różnią się one konfiguracją rdzeni (liczbą ROP/TMU/SP) to jeszcze magistralą pamięci czy wreszcie sterownikami. Zdarzają się jednak wyjątki. Radeon HD 7790 i Radeon RX 460 są wyjątkowo podobne w budowie, a jednak znacząco różne w wydajności.


Pentium II vs Pentium Pro - Pentium II był procesorem ważnym, popularnym i wyraźnie wydajniejszym od poprzednika. Niemniej tylko wtedy gdy myśląc o poprzedniku mamy na myśli oryginalnego Pentiuma. Nie można bowiem zapominać, że w międzyczasie powstał Pentium Pro o pewnych wyjątkowych właściwościach których następca był pozbawiony. Jak wpływa to na wydajność? W niektórych zastosowaniach zaskakująco!


i3 vs i5 czyli Turbo w laptopie - Nazewnictwo procesorów mobilnych rządzi się swoimi prawami. Czasem jednym z nich wydaje się "im trudniej coś zrozumieć, tym lepiej". Odnosi się to zwłaszcza do oferty Intela, choć i AMD ma na tym polu pewne osiągnięcia. Warto więc zwracać uwagę na konkretne modele i ich specyfikację, a więc liczbę rdzeni, taktowanie bazowe i turbo. Czym jest to ostatnie i jakie przynosi efekty, w zastosowaniach graficznych, opisałem w tym artykule.


2x2 > 4 - czyli dual channel w laptopie - Kupując laptopa warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość pamięci RAM, ale także jej konfigurację. W przypadku pojemności i taktowania sprawa jest oczywista - im wiecej, tym lepiej. Trudniej znaleźć informację o liczbie użytych modułów, a jest ona co najmniej równie ważna. Sprawdziłem jaki wzrost wydajności w grach zapewnią dwa moduły pracujące w trybie dwukanałowym w stosunku do pojedynczego, o tej samej pojemności.


3x Athlon AM2 - pojedynek architektur AMD - Platforma AM2 okazała się być bardzo długowieczna. Nawet tania płyta główna z tym socketem pozwala na szeroki wybór procesora. Od jednordzeniowych Sempronów aż po sześciordzeniowego Phenoma II X6. Skorzystałem z tej dość wyjątkowej możliwości by porównać ze sobą IPC trzech różnych generacji procesorów AMD.


VIA Nano X2 vs Intel U7600 - ostatnia architektura trzeciego gracza - Procesory marki VIA zostały niemal zupełnie zapomniane. O ile jeszcze C3 bywał testowany na polskich portalach, a o C7 względnie powszechnie pisano, o tyle VIA Nano był w Polsce procesorem widmo. W moje ręcę dostało się jednak kilka urządzeń z tym procesorem. W efekcie powstało ciekawe porównanie zegar w zegar. Niemal nikomu nieznany VIA Nano X2 1200MHz versus wręcz nudny Core 2 Duo 1200MHz.


Ryzen 7 1700 vs Phenom II 1035T - legenda musi odejść - Phenom II był procesorem udanym, tanim i popularnym. Niestety na tle oferty Intela szybko się zestarzał, a jego następcy serii FX rozczarowali. AMD dokonało jednak ogromnego skoku i wraz z procesorami Ryzen dokonało rewolucji. Porównania względem AMD FX-8350 znajdziemy w wielu miejscach, ale jak duży (czy wręcz ogromny) postęp nastąpił względem starego, dobrego Phenoma II?


VIA C3 vs VIA C7 zegar w zegar - Procesor VIA C3 pobierał znikome ilości energii, wydzielał znikome ilości ciepła i kosztował znikome pieniądze. Niestety, na tle procesorów AMD czy Intela miał też znikomą wydajność. Wprowadzenie nowego modelu, znanego jako VIA C7 miało poprawić sytuację poprzez zastosowanie nowego procesu produkcyjnego i poważnych zmian w architekturze. Sprawdziłem jak duży wzrost wydajności i energooszczędności udało się uzyskać inżynierom tajwańskiego producenta.


Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive - Procesory Pentium zostały zastąpione przez Pentium II, a te przez Pentium III, w końcu pojawił się niesławny Pentium IV, a Pentium V nie istniał bo byłoby to niemal masło maślane. W rzeczywistości historia była bardziej skomplikowana. O ile Pentium MMX wciąż istnieje w świadomości wielu użytkowników komputerów, o Pentium Pro jeszcze ktoś pamięta, o tyle Pentium II Overdrive jest zupełnie zapomniany. A szkoda bo to wyjątkowo ciekawy procesor co jak sądzę udało mi się udowodnić w tym artykule.


Szybki rozwój CPU według Intela. -


GT 440 OEM - dziwna karta z allegro. -


Celeron Tualatin 1200 vs. Celeron 220 -



Powrót na stronę główną