Pentium II vs Pentium Pro - wstęp - Platforma testowa - Tyan S1686
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Platforma testowa - Tyan S1686

1234567891011



Jak wspomniałem na poprzedniej stronie, nowa platforma była początkowo nieznacznie zmienioną starą platformą. Sugeruje to nawet podobieństwo nazw. Co mam na myśli? Procesory Pentium Pro testowałem na płycie Tyan S1668. Pentium II zaś na Tyan 1686. Różnica w nazwie jest równie nieznaczna jak w samej budowie płyt.

Sercem płyt jest ten sam chipset, konkretnie składający się z dwóch osobnych układów Intel 440FX (nazwa kodowa Natoma). Różnica polega wyłącznie na ich innej orientacji przestrzennej. Być może wynika ona z faktu, że z perspektywy chipsetu gniazda pod Pentium Pro były obok siebie, a sloty jeden za drugim.

zdjęcie chipsetu i440FX

i440FX czyli 82441FX i 82442FX po raz kolejny

Producent udokumentował wsparcie dla procesorów od 200MHz do 300MHz w odstępie 33MHz. Na szczęście, za zgodą właściciela płyty, sprawdziłem wszystkie nieopisane ustawienia zworek. Dzięki temu udało mi się wymusić pracę także z zegarem 133MHz i 166MHz. Co istotne Pentium II SL2HA pracuje przy tych zegarach z aktywnym cache. Nie jest tak oczywiste jak może się wydawać, większość modeli wyłącza je w takiej sytuacji.

zdjęcie zworek na Tyan S1686

Cztery zworki, szestaście potencjalnych ustawień, a tylko cztery opisane.

Pozostałe elementy płyty są identyczne, zapewnia ona:

Jak zwykle w przypadku produktów tej firmy jakość wykonania stoi na wzorowym poziomie. Choć płyta ma ponad 20 lat zupełnie tego po niej nie widać.

zdjęcie płyty Tyan S1686

Ostatnią różnicą względem starszego modelu jest rezygnacja z wymiennych sekcji zasilania (VRM). Tym razem została ona zintegrowany z płytą. Na szczęście wszystkie kondensatory są w idealnym stanie i podczas testów nie spotkałem się z żadnym objawem niestabilności.

Pozostałe elementy zestawu, a więc zasilacz, pamięć RAM, dysk twardy i karta graficzna pozostały identyczne jak w artykule poświęconym Pentium Pro. Pozwala to bezpośrednio porównać wszystkie wyniki. Wszystkie testy wykonałem pod Windowsem XP SP3, a każdy został wykonany trzykrotnie (choć trwało to wieki...) po czym z uzyskanych wyników wyciągnąłem średnią.

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp << >> Testy syntetyczne - matematyka

1234567891011

Spis treści:

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp
Platforma testowa - Tyan S1686
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną