Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive - Platforma testowa - Tyan S1668

Platforma testowa - Tyan S1668

1234567891011W czasach przed Athlonem 64 wydajność systemu zależała w ogromnym stopniu od chipsetu płyty głównej i tego jak została ona zaprojektowana. To mostek północny odpowiadał za komunikacje między procesorem (albo procesorami), a pamięcią RAM i kartami rozszerzeń. Miałem to szczęście, że według testu Tomshardware Tyan S1668 to absolutny top płyt Socket 8.

Płyta oparta jest o chipset Intel 440FX (nazwa kodowa Natoma). W rzeczywistości tworzyły go dwa osobne układy, 82441FX i 82442FX widoczne na zdjęciu poniżej.

i440FX czyli 82441FX i 82442FX

Przodek słynnego 440BX nie zapewnia niestety obsługi SD-RAM i co może nawet ważniejsze - AGP. Płyta wyposażona w niego posiada natomiast:

Wszystko to widać na poniższym zdjęciu prezentującym testowaną płytę główną.

Pewną ciekawostką są znajdujące się w prawym górnym rogu płytki. Samo umiejscowienie wyjawia ich przeznaczenie - są to układy VRM czyli używając współczesnego nazewnictwa - sekcje zasilania. Są jak widać wymienne, pozwalało to uprościć PCB płyty głownej, zapewnić im lepsze chłodzenie, a w razie potrzeby wymianę. W przypadku obsadzenia tylko jednego gniazda procesorem należy bezwzględnie wyjąć niepotrzebny VRM, inaczej ulegnie spaleniu. Dowiedziałem się tego w bolesny sposób.

Ostatnim elementem układanki są pamięci. Zdobycie kompletu ośmiu identycznych kości pamięci SIMM o dużej pojemności nie było proste. Ostatecznie posłużyłem się znów amerykańskim portalem aukcyjnym i tak oto zdobyłem lekko sfatygowany, ale w 100% sprawny zestaw:

SIMMy jak SIMMy...

Rewers jest jednak nieco zaskakujący, nie widziałem wcześniej takiego układu.

Wszystkie testy wykonałem pod Windowsem XP SP3 działającym bez zarzutu na testowanym sprzęcie. Każdy został wykonany trzykrotnie po czym z uzyskanych wyników wyciągnąłem średnią. Czas przejść do tego co najważniejsze.

Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive << >> Testy syntetyczne - matematyka

1234567891011

Spis treści:

Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive
Platforma testowa - Tyan S1668
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną