Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive - Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie

Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie

12345678910117-Zip w rzeczywistym zastosowaniu - kompresji testowego zestawu plików, konkretnie programu Eclipse wraz z bazą projektów.

Wreszcie zauważalna korzyść z większej pamięci podręcznej. 8% przewagi nie robi piorunującego wrażenia, ale trzy i pół minuty da się odczuć bez stopera w ręce. Najnowszy procesor nieco zawodzi swoją trzydziestoprocentową przewagą. Znów widać ograniczenie wydajności przez RAM.

Kuriozalna sytuacja! Pentium II Overdrive co prawda najszybszy, ale jedynie o 6%! Z kolei Pentium Pro 1MB wyprzedza wersję z 256kB cache o 17%. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie jest proste i oczywiste. Winrar jest programem bardzo zależnym od dwóch czynników. Pierwszy jest wydajności pamięci, właściwie taka sama dla każdego z testowanych procesorów. To skutecznie niweluje przewagę najszybciej taktowanego. Drugim czynnikiem jest pamięć podręczna której czarny Pentium ma najwięcej. Pozwala mu to znacząco wyprzedzić tańszy odpowiednik.

Kolejny test, polegający na kompresji kilkuset megabajtów logów stanowi potwierdzenie.

Póki pliki są wyłącznie kompresowane, Pentium Pro 1MB wpasowuje się niemal dokładnie między najszybszy i najwolniejszy procesor. Z przyczyn opisanych powyżej. Wystarczy jednak wykonać te same zadania na szyfrowanej TrueCryptem partycji by Pentium II Overdrive zwiększył swoją przewagę, a Pentium Pro 256K odrobił część strat.

Ostatni test polega na wyszukaniu konkretnej frazy w logach znajdujących się na zaszyfrowanej partycji. 44% przewagi Pentium II Overdrive nad drugim procesorem. Większe cache zapewniło 9% przewagi.

Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30 << >> Testy rzeczywiste - BOINC

1234567891011

Spis treści:

Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive
Platforma testowa - Tyan S1668
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną