Ryzen 7 1700 vs Phenom II 1035T - legenda musi odejść - Testy rzeczywiste - BOINC

Testy rzeczywiste - BOINC

123456789101112131415Testy w ramach platformy BOINC uważam za najciekawsze. Po pierwsze dlatego, że sam kupuję procesory głównie pod kątem wydajności w BOINCu. Po drugie gdyż są to najczęściej dobrze zoptymalizowane, a przy tym robiące skomplikowane obliczenia, aplikacje.

Na początek test oparty na pojedynczej, krótkiej próbce z projektu Asteroids@home. Projekt prowadzony przez Uniwersytet Karola w Pradze generuje przestrzenne modele asteroid na podstawie obserwacji odbitego od nich światła. Algorytm opiera się głównie na obliczeniach zmiennoprzecinkowych i świetnie wykorzystuje rozszerzenia wektorowe. Niemniej w celu zapewnienia szerokiej kompatybilności posiada aplikacje zarówno korzystające z czystego kodu x86 jak i używające SSE2, SSE3, a nawet AVX.

Świetne wyniki z PovRAYa wskazujące ogromną przewage FPU Ryzena znajdują potwierdzenie - skromne, ale robiące wrażenie 40% wzrostu wydajności czystego kodu x86, 123% dla SSE2 i 138% (sic!) dla SSE3. Wykorzystanie AVX nie wnosi w tym przypadku niczego.

Wykorzystanie aplikacji x64 podnosi wydajność na obu procesorach, więcej jednak zyskuje architektura Zen. Jej przewaga nad Thubanem wzrasta do 146% dla SSE2 i 148% dla SSE3. Całkowita deklasacja.

Universe@home to projekt prowadzony przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, a od pewnego czasu przy współpracy Uniwersytetu w Cambridge. W ramach badań prowadzone są symulacje powstawania układów planetarnych, czarnych dziur i innych obiektów kosmicznych.

Uruchomienie obliczeń w aplikacji 32bit wskazuje 57% przewagi Ryzena nad Phenomem.

Aplikacja x64 jest nieco wolniejsza od wersji 32bit, ale daje lepsze wyniki. W tym przypadku przewaga Ryzena wzrasta do imponujących 67%.

Ideą działania BOINC jest jednak wykorzystanie wszystkich możliwych zasobów komputera. Zmierzyłem więc średni czas liczenia sześciu jednostek roboczych (ang. Work Unit), obliczyłem ile w ciągu doby każdy z procesorów jest w stanie ich policzyć, a uzyskany wynik przemnożyłem przez 333 punkty przyznawane standardowo za WU w ramach tego projektu.

Jak widać aplikacja skaluje się idealnie z ilością rdzeni co nie jest wcale częstym zjawiskiem. Ryzen osiąga PPD (points per day) o 67% wyższe od Phenoma II.

Na koniec projekt biologiczny - TN-Grid prowadzony przez Uniwersytet w Trydencie, a zajmujący się badaniami genetycznymi roślin.

Czas obliczeń jednej próbki wskazuje wydajność rdzenia Ryzena o 108% wyższą od Phenoma II. Obliczenia w ramach tego projektu wykorzystują jednak w ogromnym stopniu przepustowość pamięci RAM. Jak więc wygląda skalowanie?

Uruchomienie obliczeń na sześciu rdzeniach jednocześnie spowalnia je o kilka procent w przypadku platformy AM4. Phenom II jest wyraźnie ograniczony przepustowością pamięci - wydajność spada o 50%. Ostatecznie Ryzen wygrywa o 189%!

Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie << >> Testy rzeczywiste - konwersja wideo

123456789101112131415

Spis treści:

Ryzen 7 1700 vs Phenom II 1035T - legenda musi odejść
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - rendering c.d.
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - IrfanView
Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy rzeczywiste - konwersja wideo
Testy graficzne - 3DMark
Testy graficzne - Unigine Valley i SF IV
Testy graficzne - Resident Evil
Testy graficzne - The Last Remnant i FF XIV
Testy graficzne - STALKER
Zen vs Thuban - podsumowanie

Powrót na stronę główną